Skip to content

41-51 Wilson Ave(Unit C1412)Newark, NJ 07105

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1412
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
52%
Improvement Value:$67,100
48%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+2.0%
2024$5,163-0.2%
2023$5,172-0.7%
2022$5,210+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft740DeedBook 20260, Page 995Recorded1/7/2026

Property Built

Built

Year Built: 1990