Skip to content

11 Hensler St

Newark, NJ 07105

Built 1882

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block2031
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$319,600
81%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,007+2.0%
2024$14,711-0.2%
2023$14,734-1.7%
2022$14,995+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,940DeedBook 12435, Page 8136

Property Built

Built

Year Built: 1882