Skip to content

25-27 Hensler St

Newark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block2034
Lot11.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
22%
Improvement Value:$274,700
78%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+2.0%
2024$13,126-0.2%
2023$13,147-1.7%
2022$13,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,796DeedBook 20190, Page 45041

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5556, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1998