Skip to content

19 Niagara St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$265,600
Last Sale Date
May 19, 2015

Property Information

Block2036
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
55%
Improvement Value:$58,700
45%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959+2.0%
2024$4,861-0.2%
2023$4,869-1.7%
2022$4,955+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,600

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12556, Page 3920

Property Built

Built

Year Built: 1890