Skip to content

40-42 Darcy St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block2038
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
32%
Improvement Value:$390,300
68%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,689+2.0%
2024$21,261-0.2%
2023$21,295-1.7%
2022$21,671+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 12509, Page 7280

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4700, Page 208