Skip to content

77 Wall St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block2038
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,234
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
36%
Improvement Value:$122,500
64%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+2.0%
2024$7,124-0.2%
2023$7,136-1.7%
2022$7,262+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 4706, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1890