Skip to content

72-74 St Francis St

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block2053
Lot14.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,854
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
22%
Improvement Value:$258,900
78%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,558+2.0%
2024$12,310-0.2%
2023$12,330-1.7%
2022$12,548+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft4,854DeedBook 20240, Page 25090

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5586, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1997