Skip to content

146 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block2053
Lot14.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
23%
Improvement Value:$251,700
77%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,402+2.0%
2024$12,157-0.2%
2023$12,177-1.7%
2022$12,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,720DeedBook 6011, Page 597

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 5669, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1997