Skip to content

44 George St

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block2053
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
26%
Improvement Value:$226,000
74%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,607+2.0%
2024$11,378-0.2%
2023$11,396-1.7%
2022$11,598+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft4,986DeedBook 20150, Page 77889

Property Sale

Sale
$50,100

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 12552, Page 175Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5476, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1997