Skip to content

55-57 St Francis St

Newark, NJ 07105

Church/Charitable

Last Sale Price
$3,450,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block2054
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
8%
Improvement Value:$641,300
92%
Total Assessment$698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$8,513+8.3%
2007$7,864+1.8%
2006$7,727+4.6%
2005$7,385+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,450,000

To:

DeedBook 6357, Page 581

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5115, Page 60