Skip to content

83-85 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1992

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 28, 1995

Property Information

Block2055
Lot9.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,567
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
25%
Improvement Value:$206,400
75%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+2.0%
2024$10,211-0.2%
2023$10,227-1.7%
2022$10,408+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,567DeedBook 5387, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1992