Skip to content

80 Magazine StNewark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block2055
Lot9.15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,081
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
24%
Improvement Value:$205,400
76%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,215+2.0%
2024$10,013-0.2%
2023$10,030-1.7%
2022$10,207+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,081DeedBook 6103, Page 351

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5865, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1997