Skip to content

120 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1904

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block2057
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
35%
Improvement Value:$121,500
65%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+2.0%
2024$7,009-0.2%
2023$7,020-1.7%
2022$7,144+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,672DeedBook 12449, Page 3533

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5324, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1904