Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
88-94 St Francis St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Apr 23, 2008
Property Information
Block2058
Lot19.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80
Building Details
Building Class10
Description88 ST FRANCIS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2011 | $32,575 | +5.4% |
| 2010 | $30,910 | +4.4% |
| 2009 | $29,614 | +0.0% |
| 2008 | $29,614 | +8.3% |
Property History
No events match the selected filters.