Skip to content

88 St Francis St

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block2058
Lot19.11
QualifierC1202
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468-1.7%
2022$7,600+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 20260, Page 2181

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 20170, Page 32139

Property Sale

Sale
$261,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 2010