Skip to content

88 St Francis St

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block2058
Lot19.11
QualifierC1406
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$167,500
77%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,272+2.0%
2024$8,108-0.2%
2023$8,121-1.7%
2022$8,265+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft990DeedBook 20250, Page 65509

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft990DeedBook 20220, Page 68066

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12319, Page 5567

Property Built

Built

Year Built: 2010