Skip to content

126 Paris St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 4, 2002

Property Information

Block2066
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
84%
Improvement Value:$5,600
16%
Total Assessment$34,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,320+2.0%
2024$1,294-0.2%
2023$1,296-1.7%
2022$1,319+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5893, Page 93