Skip to content

188 Avenue LNewark, NJ 07105

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2000

Property Information

Block2067
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$89,900
78%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+2.0%
2024$4,283-0.2%
2023$4,290-1.7%
2022$4,366+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5718, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1940