Skip to content

63-69 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block2070
Lot60
QualifierC0105
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1191

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
28%
Improvement Value:$142,300
72%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+2.0%
2024$7,396-0.2%
2023$7,408-1.2%
2022$7,497+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft952DeedBook 20200, Page 19862

Property Built

Built

Year Built: 1990