Skip to content

63-69 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block2070
Lot60
QualifierC0203
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1191

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
25%
Improvement Value:$168,400
75%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+2.0%
2024$8,369+12.6%
2023$7,431-1.2%
2022$7,520+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft952DeedBook 20250, Page 1194Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft952DeedBook 20220, Page 23286Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft952DeedBook 20211, Page 5713Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 20191, Page 10232

Property Built

Built

Year Built: 1990