Skip to content

99-101 Rome St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block2070
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
54%
Improvement Value:$139,000
46%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft952DeedBook 12114, Page 3129

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6349, Page 881