Skip to content

131 Niagara St

Newark, NJ 07105

Built 2007

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block2078
Lot34.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
24%
Improvement Value:$164,800
76%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+2.0%
2024$8,075-0.2%
2023$8,088-1.7%
2022$8,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,194DeedBook 12127, Page 6023

Property Built

Built

Year Built: 2007