Skip to content

50 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block2079
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$218,400
74%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+2.0%
2024$10,938-0.2%
2023$10,956-1.7%
2022$11,149+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft3,392DeedBook 20160, Page 6704

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 12568, Page 4482Recorded8/11/2015

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 6305, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 6121, Page 913

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5918, Page 215

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4626, Page 22