Skip to content

26 Vaughan Dr

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$866
Last Sale Date
Jan 24, 1992

Property Information

Block209
Lot1
QualifierC0216
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage7.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$75,200
68%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,191+2.0%
2024$4,108+29.1%
2023$3,181+139.2%
2022$1,330+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$866

To:

Sq Ft1,048DeedBook 5204, Page 54093

Property Built

Built

Year Built: 1990