Skip to content

2 Krueger Ct

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$123,950
Last Sale Date
Sep 13, 1991

Property Information

Block209
Lot1
QualifierC0503
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,781
Acreage7.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
6%
Improvement Value:$166,800
94%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+2.0%
2024$6,591-0.2%
2023$6,602+396.4%
2022$1,330+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,950

To:

Sq Ft1,781DeedBook 5185, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1990