Skip to content

109 Vaughan Dr

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block209
Lot1
QualifierC0721
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage7.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
10%
Improvement Value:$86,300
90%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,412+2.2%
2024$3,340+2606.7%
2023$123-88.6%
2022$1,080+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,235DeedBook 20160, Page 62585

Property Built

Built

Year Built: 1990