Skip to content

31-39 Central Ave

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block21
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$880,800
63%
Improvement Value:$516,900
37%
Total Assessment$1,397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,155+2.0%
2024$52,106-0.2%
2023$52,190-7.8%
2022$56,578+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$19,775,800
DeedBook 5936, Page 843

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 5640, Page 551