Skip to content

21 Rutgers Dr

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$1,023,200
Last Sale Date
Jul 31, 1990

Property Information

Block234
Lot1
QualifierC0309
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage5.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$131,600
79%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+2.0%
2024$6,211-0.2%
2023$6,221-1.7%
2022$6,331+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,023,200

To:

Sq Ft1,370DeedBook 5135, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1990