Skip to content

31 Rutgers Dr

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block234
Lot1
QualifierC0406
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage5.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$119,400
77%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+2.0%
2024$5,756+39.1%
2023$4,137-1.7%
2022$4,210+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,048DeedBook 20211, Page 20920

Property Built

Built

Year Built: 1990