Skip to content

206-208 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Built 2016
Vacant Land

Last Sale Price
$15,700,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block236
Lot1.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage2.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,995+2.0%
2024$11,758-0.2%
2023$11,777-1.7%
2022$11,985+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,700,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20250, Page 35746

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20160, Page 47959Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016