Skip to content

645 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block2392
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$126,900
69%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,013+2.0%
2024$6,874-0.2%
2023$6,886-1.7%
2022$7,007+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,326DeedBook 5398, Page 135

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5195, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1900