Skip to content

56 Manufacturers Pl

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block2395.01
Lot26.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
24%
Improvement Value:$211,100
76%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+2.0%
2024$10,353+16.3%
2023$8,902-1.7%
2022$9,059+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,674DeedBook 20210, Page 92344

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12374, Page 9635

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6348, Page 307

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5987, Page 38

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5883, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 2002