Skip to content

66-68 Manufacturers Pl

Newark, NJ 07105

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block2395.01
Lot26.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
23%
Improvement Value:$214,500
77%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+2.0%
2024$10,356-0.2%
2023$10,373-1.7%
2022$10,556+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6014, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5883, Page 466