Skip to content

45-47 Manufacturers Pl

Newark, NJ 07105

Built 1997

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block2395
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
30%
Improvement Value:$157,700
70%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.0%
2024$8,358-0.2%
2023$8,372-1.7%
2022$8,520+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 5870, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1997