Skip to content

37-41 Jones St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$51,700
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block239
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
19%
Improvement Value:$234,200
81%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052+2.0%
2024$10,834-0.2%
2023$10,851+0.0%
2022$10,851-32.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,700

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20210, Page 81029