Skip to content

94-102 Lister Ave RearNewark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block2438
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,537+2.0%
2024$4,448-0.2%
2023$4,455-1.7%
2022$4,533+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 20170, Page 74200