Skip to content

81 14th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block244
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
7%
Improvement Value:$357,400
93%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,577+2.0%
2024$14,289+29.6%
2023$11,027-1.7%
2022$11,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000

To:

Sq Ft5,892DeedBook 20220, Page 11702

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12133, Page 6539

Property Built

Built

Year Built: 2008