Skip to content

102 Chapel StNewark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2455
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
24%
Improvement Value:$205,300
76%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+2.0%
2024$10,069+68.1%
2023$5,989-1.7%
2022$6,095+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft2,211DeedBook 20211, Page 42648

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4974, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1900