Skip to content

22 Libella Ct

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block2462
Lot1.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
8%
Improvement Value:$327,800
92%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,531+2.0%
2024$13,264-0.2%
2023$13,286-1.7%
2022$13,520+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000

To:

DeedBook 12564, Page 6564