Skip to content

443-445 Raymond BlvdNewark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block2462
Lot12.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,757+2.0%
2024$2,703-0.2%
2023$2,707-1.7%
2022$2,755+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

To:

DeedBook 20210, Page 97726