Skip to content

447-457 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block2462
Lot12.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.0%
2024$7,027-0.2%
2023$7,039-1.7%
2022$7,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

To:

DeedBook 20210, Page 97726