Skip to content

150 Fleming AveNewark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block2468
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
85%
Improvement Value:$10,900
15%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,765+2.0%
2024$2,710-0.2%
2023$2,715-1.7%
2022$2,763+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5549, Page 394

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5367, Page 270

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4857, Page 309