Skip to content

301 Morris AveNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block246
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,643+2.0%
2024$1,611-0.2%
2023$1,613+0.0%
2022$1,613-34.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$25,410
DeedBook 20210, Page 8155Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$120,000

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5086, Page 251

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4973, Page 441