Skip to content

36-54 Freeman StNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Jan 6, 2004

Property Information

Block2471
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,165,000
41%
Improvement Value:$1,706,700
59%
Total Assessment$2,871,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,211+2.0%
2024$107,057-0.2%
2023$107,229-1.7%
2022$109,125+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 6038, Page 75

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 5927, Page 689