Skip to content

5 Manufacturers Pl

Newark, NJ 07105

Built 1992

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Nov 5, 1996

Property Information

Block2479
Lot49.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$135,100
70%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.0%
2024$7,210-0.2%
2023$7,222-1.7%
2022$7,349+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5448, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1992