Skip to content

527-531 Ferry St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block2481
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
85%
Improvement Value:$31,300
15%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979+2.0%
2024$7,821-0.2%
2023$7,834-1.7%
2022$7,972+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4658, Page 447