Skip to content

8-30 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block2483
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
5%
Improvement Value:$5,508,300
95%
Total Assessment$5,810,800

Sale
$0