Skip to content

129 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block2486
Lot31.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,009
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
21%
Improvement Value:$255,900
79%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,280+2.0%
2024$12,038-0.2%
2023$12,057-1.7%
2022$12,270+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998