Skip to content

543-559 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Church/Charitable

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block2497
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,130,000
42%
Improvement Value:$1,582,200
58%
Total Assessment$2,712,200

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$4,591,000
DeedBook 12143, Page 2742