Skip to content

2-12 14th AveNewark, NJ 07103

Other School

Last Sale Price
$6,100,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block249
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
6%
Improvement Value:$6,355,400
94%
Total Assessment$6,784,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$6,195+770.9%
2001$711+1.0%
2000$704+1.8%
1999$692+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,100,000

To:

Sq Ft1,030DeedBook 12385, Page 9684